Jak zhubnout 1.díl

06.11.2020

Jak zhubnout, jak zhubnout, jak zhubnout. Téma, které trápí spoustu lidí, hledají, zkouší, propadají beznaději, protože informací jak zhubnout je mnoho a většinou se dostaví spíše jen dočasné zhubnutí bez trvalého efektu, leckdy i s jojo efektem. Informací, často protichůdných je mnoho, jak se v tom vyznat?

Náš cíl by mělo být trvalé zhubnutí s takovými změnami, které jsou pro klienta přijatelné a příjemné (stresu už bylo dost :-)). Diety možná fungují, ale jen dočasně. Pokud se potom vrátíme k původnímu způsobu stravování, váha se vrátí do normálních kolejí. Takže postupné příjemné přijatelné změny s trvalým efektem.

Každý z nás je jiný a určité skupině lidí bude vyhovovat pravidelná strava , tedy jídlo 3x denně s menšími svačinami, někomu zase zase intermitentní půst. Ne každému totiž denní režim dovoluje jíst co 3 hodiny. Někomu může vadit snídat hned po probuzení, protože má tak nastavený metabolismus, někdo je zvyklý po páté hodině nejíst. Žádná radikálnější úprava stravování by se však neměla týkat dětí, žen v těhotenství více na jídelníček pro těhotné, kojících matek nebo nemocných osob. Pokud potřebujete s hubnutím poradit, objednejte se na konzultaci, kde po důkladné anamnéze s klientem probereme i jeho (3-5 dní) zapisovaný jídelníček včetně pitného režimu, spánku, pohybu a psychické pohody a změříme na přístroji InBody.

Obecně lze říci, že zcela zásadní je pro zhubnutí spánek (minimálně 7-8h), protože je dokázáno, že pokud kvalitně a dostatečně nespíme, doháníme energii větším množstvím přijaté stravy. Ruku v ruce se spánkem je pohyb (minimálně 3x týdně 30-60minut) a pitný režim. Vyloučit bychom měli průmyslově zpracované potraviny, polotovary, ztužené tuky a omezit solení. V České republice je spotřeba soli až 15g na obyvatele a den, přičemž doporučeno je pouze je 5g (tj. 1 čajová lžička). Sůl kromě jiného způsobuje zadržování vody v těle. Přednost dávejme skutečným potravinám, domácí přípravě pokrmů a vaření. Nezapomínejme, že v dospělosti je kalorická potřeba zhruba o třetinu nižší než v adolescenci, kdy se vyvíjíme. Proto střídmost je  v otázce "jak zhubnout" klíčová. 

Leckdy v poradně zjišťuje překvapený klient, že pokud zamění popíjení litrů slazené limonády za vodu, má za měsíc 4kg dole.  Jídelníčky " jak zhubnout" by měly brát v úvahu pohlaví, váhu, výšku, zdravotní stav a aktuální poměr svalové hmoty a tuku. Poměr svalové hmoty a tuku si můžete naprosto přesně nechat změřit na přístroji InBody.

Speciální, často kladenou otázkou je "jak zhubnout břicho". Zajímavý je fakt, že při stresu vzniká hormon kortizol, který má přímo vliv na tvorbu tuku kolem břicha. Působí jako jakýsí val, štít, který říká "už toho k tobě víc nepustím". Proto je dobré při hubnutí "břicha" pracovat také na odbourání stresu (stresmanagment). Pro zajímavost - přístroj InBody změří kolik tuku uvnitř břicha máte (viscerální tuk).Tento tuk uvnitř břicha je mnohem nebezpečnější než tuk kolem ("špíčky"). Jeho nadměrná hodnota má přímou souvislost s metabolickým syndromem, tzn. vyšším rizikem vzniku civilizačních chorob.

Při tématu "jak zhubnout"  velmi pomáhá také vědomé jezení (mindfulleating), kdy si v klidu sedneme, pěkně si prostřeme a jídlo v klidu vychutnáme všemi smysly. Při konzultací toto děláme například s kostičkou čokolády, kdy velmi často zjistíme, že nám stačí mnohonásobně menší množství pokud jíme vědomě. Mindfulleating je kromě toho vynikající protistresovou technikou, kterou když budeme umět, přinese nám jakési ostrůvky klidu i v hektickém dni. Je to o TADY a TEĎ. 

Dalším problémem je množství jídla - přejídání. Malý typ: zhruba v polovině pokrmu nebo balení potraviny udělejte pauzu, nadechněte se, hluboce vydechněte a řekněte si na škále jedna až deset - jak jste hladoví a jak je to s vaší chutí. Pokud zjistíte, že už hladoví nejste, pokuste se jídla zanechat.
Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Často se setkávám s otázkou co s chutí na sladké. Je dobré, pokud zcela vyloučíme jednoduché sacharidy (dortíky, oplatky, bonbóny atd.), to je krok číslo jedna. Pokud dodržujeme vyváženou stravu a přesto nás přepadne chuť na sladké, je dobré zkusit sníst kousek ovoce, zejména bobulovité. Pokud chuť na sladké stále přetrvává, můžeme mít připraveny...

Frekvence solfeggio jsou součástí staré šestitónové stupnice, o níž se věří, že obsahovala posvátnou hudbu, včetně slavných a krásných gregoriánských chorálů.

https://www.idnes.cz/xman/styl/inbody-mereni-fitness-tuk-vaha-hmotnost-metabolismus.A230906_183821_domaci_nema